Maturitní ples je nedílnou součástí středoškolského studia. Jedná se o důležitou událost hlavně pro maturanty a jejich blízké a je tedy třeba vědět, co vás čeká, co byste si měli vzít s sebou a jak se vhodně obléct.
foto z plesu.jpg

Maturanti to mají nejen finančně náročné

Pro samotné maturanty je to poměrně finančně náročné. Šaty nebo oblek na ples se dají snadno zapůjčit v obchodech nebo i přes internet . Částka většinou bývá vysoká, ale je rozhodně nižší než za zakoupení samotných šatů či obleku. Součástí je i koupě vhodné obuvi (nebo se dá též půjčit). Pro dívky jsou vhodné doplňky jako náhrdelník, náušnice, prsteny, brože a ozdoby ve vlasech. Samozřejmostí je též slavnostní účes, který si necháte vytvořit u kadeřnice a líčení v kosmetickém salonu, popř. vytvořený doma. Maturanti mívají též různé doprovodné programy nebo třeba půlnoční překvapení, na které je třeba se převléci – to si maturanti shánějí či vyrábějí sami.
figurýny v šatech.jpg

Hosté na maturitním plese

Pro rodiče, další příbuzné a blízké přátele platí – obléci se vhodně. To znamená pro slečny a ženy nejlépe šaty, ale v poslední době se též rozmáhají slavnostní pánské obleky pro dámy – košile, sako, černé kalhoty, motýlek, apod. Dámy nesmí též zapomenout na psaníčko. Pro pány je většinou samozřejmostí oblek. Na maturitním plese se, jak jistě víte, tancuje, takže si vezměte obuv, ve které se budete cítit příjemně, a nebude vás nikde tlačit.
Pokud jste hosté na maturitním plese, nezapomeňte si s sebou vzít nějaké drobné, které se „hází“ na maturanty, kteří jsou schovaní pod deštníky a následně peníze sbírají. Využijí je pak např. na zaplacení moderátora nebo pronájem sálu. Kromě drobných si doporučuji vzít nějaké peníze např. na tombolu, pití, fotografie, apod.
Fotoaparát nebo kameru si brát nemusíte, pokud na tom vyloženě netrváte. Třída si většinou objednává fotografa a kameramana, kteří vše dokumentují a následně vyvolávají na DVD a vytváří fotoalbum. O fotografie a videa tedy nepřijdete.
Dále doporučuji si s sebou vzít kapesníčky, telefon, popř. boty na přezutí a samozřejmě nějaký kabát přes šaty, protože při odchodu (v noci) již bude chladno.