Každý z nás moc dobře ví, že je náš svět složen z mnoha kultur. Všechny jsou navíc jiné. O některých lze ale v dnešní době mluvit již v čase minulém. Jednou z nich byla dokonce i ta, která se nacházela u břehu řeky Rio de Grande a to konkrétně na straně Americké. Sídlila zde kultura zvaná Nazca. Možná že už vám její název nic neříká, ale možná vám pomůže, když si připomenete tajemné geoglyfy, které můžete vidět na jihozápadě Peru.
planina nazca

Určitě každý z nás viděl v nějakém tom dokumentu nebo časopise letecké snímky těchto nepřehlédnutelných obrazců, které znázorňují nejčastěji zvířata. V okolí Peru jich je okolo tří set a jsou vyškrábány do měkké horniny, která je sopečného původu.

Svět vědců se stále nemůže rozhodnout, proč tyto obrazce byly vytvořeny s takovou pečlivostí. Ty největší obrazce mají velikost jednoho fotbalového hřiště. Dávní obyvatelé je určitě nemohli vidět v celé jejich kráse. Museli by se na ně totiž podívat z ptačí perspektivy. Vědci se snaží najít vysvětlení jejich existence.

Jednou z teorií je, že obrazce ukazují na místa, kde byla pod zemským povrchem voda, kterou lidé potřebovali k zavlažování polí. Obyvatele Nazcy totiž byli schopni rozvádět vodu po okolí. Vědeckým zkoumáním se přišlo na to, že některé obrazce dokonce ukazují na některé nebeské body. Geoglyfy by mohly být dokonce i monumentální kalendářem. To, že mají tvar některého ze zvířat, jako je například opice, kolibřík apod., by v obou případech byla přidaná hodnota.
vyškrábaný pavouk

Zajímavou otázku je, proč tato kultura vlastně vzala za své. Vědci byli přesvědčeni, že dávní obyvatelé žili v souladu s přírodou a nijak nečinili. Brali pouze to, co ke svému životu potřebovali. Podle nejnovějších výzkumů je ale tato pravda jen napůl. Pravdivé je to, že brali vše, co potřebovali. Dávní příslušníci Nazcy svou oblast prostě a jednoduše vydrancovali.