Seronea plazivá neboli Saw palmetto je nízká palma, která roste na jihovýchodu Spojených států amerických. Také se pěstuje jako okrasná palma v některých přímořských letoviscích. Je vysoká až 3 metry, má široké špičaté listy a kvete bíle. K výrobě přírodních doplňků se využívají purpurově zbarvené plody, které jsou v sušeném stavu dlouhé 2,5 cm. Plody lze konzumovat i syrové a v místní obyvatelé z nich vyrábějí i mouku.

palmetto

Plody palmetta obsahují fytosteroly, které zlepšují propustnost cév, a flavonoidy, které mají typický antioxidační efekt na lidský organismus. Dalšími příznivými látkami jsou mastné kyseliny, zejména kyselina olejová, palmitová a linoleová, dále obsahuje polysacharidy, glykosidy a silice. Z minerálních látek je třeba zmínit hořčík, vápník a draslík. Již indiáni využívali plody ve své tradiční medicíně. Používali ho k podpoře libida, erekce a celkově jako afrodiziakum. Seronea svými vlastnostmi blahodárně působí na normální funkci močové soustavy. U žen může palmetto podpořit růst vlasů nebo plodnost.

bylinné kapsle

Palmetto se nejčastěji využívá ke zmírnění symptomů zvětšené prostaty. Zvětšená prostata je nezhoubné onemocnění, které způsobuje zúžení močové trubice. Projevuje se přerušovaným močením, nutkáním na močení a pocitem nevyprázdněného močového měchýře. Saw palmetto společně se změnou stravovacích návyků přispívá ke zmírnění těchto problémů. Tento doplněk se také doporučuje používat jako prevenci komplikací po operaci prostaty a u mužů může pomoci vyřešit úbytek vlasů a sexuální dysfunkci.

Z plodů se vyrábí rostlinný extrakt, který se podává ve formě kapslí nebo tablet. Tento doplněk stravy je velice často doplněný dalšími prospěšnými látkami. Zmínit lze zinek nebo výtažek z kopřivy a výtažek z lékořice. Doplněk by rozhodně neměli konzumovat těhotné ženy a děti.