Celiakie se řadí do autoimunitní onemocnění. Je typické tím, že tělo trpí nesnášenlivostí lepku. Lepek najdeme v obilovinách, jako je třeba pšenice či oves. U lidí s celiakií poškozuje lepek sliznici střev a nedochází k vstřebávání důležitých živin. Celiakii doprovází spousta nepříjemných příznaků, jako jsou problémy s trávením, ztráta hmotnosti, únava, padání vlasů a podobně. Diagnostika celiakie se provádí vyšetřením krve a také vyšetřením střev. Léčba zahrnuje především přísnou bezlepkovou dietu. Jak taková bezlepková dieta vypadá?

Samozřejmě se musíte zaměřit na stravování tak, aby přijímané potraviny neobsahovaly žádný lepek. Ten najdete v obilninách, pšenici, žitu, ovsi, ječmenu. Lepek bohužel najdete v mnoha věcech, u kterých byste to ani nečekali. Musíte volit sladkosti bez lepku, uzeniny bez lepku nebo koření bez lepku.

chleba

Při nákupu potravin si musíte číst pozorně etikety. Věnujte pozornost informacím, že potraviny mohou obsahovat stopy lepku. Pro ty, kteří trpí celiakií, jsou tyto potraviny zapovězené. Zaměřte se na konzumaci potravin, které jsou přirozeně bezlepkové. Je to například maso, ryby, rýže, brambory, zelenina, ovoce, luštěniny. Takové potraviny by měly být základem pro váš bezlepkový jídelníček.

zelenina

Pozor si musíte dávat také při přípravě jídel. Musíte zabránit kontaminaci vaší stravy od potravin s lepkem. Příprava bezlepkového jídla by měla probíhat naprosto odděleně od přípravy jídla s lepkem. Na bezlepkové potraviny byste měli mít zvláštní nádobí a další pomůcky, které budete používat, jako hrnce, pánve a podobně. Neexistuje, abyste na jedné pánvi, v jednom oleji, smažily řízky v lepkové strouhance a poté v tom samém oleji připravovali maso v bezlepkové strouhance. V takovém případě vždy dojde ke kontaminaci, která může být pro lidi s celiakií zdraví nebezpečná.