Piniové oříšky jsou v našich končinách oproti například takovým vlašským velkou neznámou. V obchodech na ně narazíte zřídka. Svou největší pozornost si vydobyly před pár lety, kdy byly z oběhu obchodů stahovány s tím, že způsobují ztrátu chuti. Tedy téměř. Postižení po dobu dvou týdnů dokázali rozeznávat jen hořkou chuť, která byla nejsilnější při konzumaci sladkých potravin. Tento jev byl nazván jako piniový syndrom a vědcům jeho původ nedal dlouho spát. Rozhodně se ale nemusíte ničeho bát, protože se s největší pravděpodobností jednalo ne o chybu oříšků, ale osob, které je konzumovaly a zřejmě na ně byly alergické.

Piniové ořechy jsou zajímavé už jen tím, že se vlastně nejedná o oříšky v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti se bavíme o semenech borovice, které můžeme najít v oblasti Kanady, Ruska, severní Afriky nebo třeba Středozemního moře. Od ostatních oříšků je také rozeznáte díky menší velikosti a podlouhlému tvaru. Své milovníky si získaly hlavně netradiční jemnou nasládlou máslovou chutí, díky které se skvěle hodí do kaší, sladkých pokrmů jakožto i na ozdobení sušenek a dalších pekařských pochoutek, do polívek nebo jen tak v podobě přírodní nebo pražené. Protože neobsahují gluten mohou si je dopřávat i osoby s cukrovkou. Často je tak můžeme najít ve složení potravin s označením dia.

piniové ořechy v jídl

Jejich hlavní výhodou je vysoký obsah dobrých tuků a vitamínu E. Setkáváme se zde tedy se stejným účinkem na naše tělo, který najdeme i u mandlí, kterým je skvělá ochrana naší kůže. S oříšky brazilskými je zase spojuje hojný obsah minerálu selenu, jehož úkolem je zajistit silnou obranyschopnost organismu, správnou funkci štítné žlázy a kvalitní a vyživené vlasy a nehty. Obsah kyseliny pinolenové zase jistě potěší ženy, protože podporuje funkci metabolismu, a tedy i hubnutí a snižuje chuť k jídlu, která zabrání přejídání. Odvděčí se nám i naše pokožka, která bude vyživená, hydratovaná a na omak hladká. Strádat jistě nebude ani náš kardiovaskulární systém, jelikož kontroluje jeho správnou činnost a rozšiřuje cévy, což je vhodné u osob, které je mají málo průchodné.

Piniové oříšky s avokádem

Málo známým faktem také je, že se z těchto oříšků vyrábí velice prospěšný piniový olej, který je vhodný k přípravě salátů nebo třeba ryb. Užívat jej můžete ale také k vnějšímu použití, což vám poslouží ke zkvalitnění pleti ale také menšímu výskytu vrásek.