Klíčit semínka s miskou na klíčení je hračka. Navíc tato speciální pomůcka, která vám celý proces klíčení semínek výrazně ulehčí, vás nebude stát více než pár stovek korun. A to je prakticky celá investice, kterou při klíčení semínek musíte udělat. Samozřejmě to jde i jinak a ten, kdo chce, se obejde i bez speciální misky na klíčení. Stačí vzít obyčejnou zavařovací sklenici a ostrý hřebík, kterým proděravíte její víko do podoby provizorního síta, které vám poslouží ke slévání přebytečné vody. Ovšem velkou výhodou speciální nádoby na klíčení je to, že díky ní můžete pěstovat hned několik druhů výhonků najednou a prolévat budete vždy veškeré stohovatelné misky najednou, takže tak ušetříte nejen svůj čas, ale i výdaje za vodu. Nakonec se vám tak díky miskám na klíčení, které je možné stohovat, a jejichž použití je snadné, veškeré výdaje vrátí v krátké době zpět.

miska

A jak konkrétně pěstování výhonků probíhá?
V první řadě si musíte opatřit vhodná semínka. Na výběr máte z pestré palety druhů rostlin, ať už z těch domácích, tak z těch cizokrajných, které zahrnují i v současnosti velice populární sóju či chia semínka. Semena byste vždy měli pořizovat z ověřených kvalitních zdrojů a v první řadě dbejte na to, aby nebyla nijak chemicky ošetřená. Pokud máte semena i nádobu na klíčení k dispozici, vložte semena do nádoby a nechejte je několik hodin bobtnat. Jakmile jsou vodou dostatečně nasáklá, přebytečnou vodu slijte a dbejte na to, abyste semínka nadále udržovali dostatečně vlhká a v teplém, světlém prostředí. Jedině tak vám budou dobře klíčit a za pár dní, kdy je budete několikrát denně prolévat vodou, se můžete těšit na bohatou úrodu klíčků.

sazenice

Chutné a křupavé klíčky můžete konzumovat jen tak anebo jako součást teplých i studených jídel jako jsou saláty, polévky či různé přílohy. Zaujmou nejen svou chutí, vzhledem, ale také pestrou škálou vitamínů a jiných zdravotně prospěšných látek.