Pod pojmem dovolená se mnohým z nás vybaví moře a exotika. Není na tom nic zlého, vždyť se přeci chceme podívat někam, kde jsme ještě nebyli, nebo, kde je nám hezky a máme to tam rádi. Často se mám pak stává, že máme zcestováno půl zeměkoule a nebyli jsme na Karlštějně. Jestli je nám to v danou chvíli líto, pak není nic lepšího, než další dovolenou naplánovat v tuzemsku. A budeme se třeba velice divit, kolik je u nás krásných míst a co vše jsme ještě za svůj život v naší vlasti neviděli.
hluboká nad vltavou zámek
Křížem krážem naší vlastí
Ať už se vydáme na dovolenou do jedné oblasti, nebo zvolíme cestování po více místech, určitě je vhodné si udělat předběžný plán. Dnes není problém prostřednictvím rezervačních stránek, které sdružují hotely a penziony, zjistit volné kapacity, hledat však na poslední chvíli může trochu kalit dojem z příjemně stráveného času volna.
Česká republika nám mnohdy připadá fádní, když zde nemáme moře, ani velehory, ale při bližším zkoumání je velmi rozmanitá a pestrá.
Najedeme zde krásné historické skvosty i přírodní unikáty. Máme se kde vykoupat v nesčetném množství přírodních nádrží, přehrad, jezer a říčních toků. Můžeme je dokonce sjíždět na lodích anebo sednout na kolo a pozorovat krajinu, jak nám krásně ubíhá před očima.
loďky na Vltavě
Památky
Velké množství hradů, zřícenin, zámků a dalších historických památek najdeme snad v každém koutě země. Není divu, že spousta z nich je také zapsána do seznamu světového dědictví Unesco. Zámek Hluboká, Lednice, Bouzov, Hradčany a celé historické centrum Prahy, Český Krumlov, Olomouc, Karlovy Vary, Telč a mnoho dalších krásných míst, kde budete žasnout nad malebností staveb a architektonickým uměním. Kdo miluje historii, přijde si jistě na své.
chaty v Krkonoších
Příroda
Ochuzeni nebudou ani nadšenci horských výšlapů a milovníci přírody, Sněžkou počínaje a Pradědem či Lysou horou konče. Někde se dá vyvézt lanovkou, jinde si musíme poradit sami. Spoustu přírodních úkazů a skalních útvarů najdeme třeba v Českém Švýcarsku, Adršpachu, Teplických skalách nebo na Broumovsku. Ochladit se dá pak třeba ve Vranovské přehradě, Máchově jezeře, na Lipně nebo v některém z moderních aquaparků.
Ubytování v naší vlasti se také za poslední roky stále více vyvíjí a provozovatelé se snaží splnit i nejnáročnější přání svých hostů.
Kdo doposud váhal, kam se letos vydat na dovolenou, zkuste si otevřít mapu České republiky a zaměřte se na místa, která vůbec neznáte, třeba budete překvapeni, kolik jich je.