Věřte, nevěřte, je to tak. Při poslední návštěvě této úchvatné země, jsme se rozhodli k severu ubírat pomalu, a vyplatilo se to. Přijeli jsme vlastním autem přes Německo a Dánsko, poté trajektem do Norska.
První zastávkou byl Mandal. Úžasný, malebný, klidný i divoký. Právě zde mělo hodně domků předzahrádky a v nich volně rostoucí kaktusy. Veliké a kypící zdravím. Opuncie, agáve, aloe, ale i další vzácnější druhy, které nedokážu pojmenovat. Tyto podmínky umožňuje Golfský proud, díky němuž je místní klima překvapivě teplé.
krajina Norsko
Kemp je tu u moře, velký, dobře vybavený a poměrně levný. Samozřejmě s dlouhou písečnou pláží. Moře je hnědozlaté. Opravdu. Je příjemně teplé, bohužel plné žahavých medúz. Naštěstí se zdržovaly až dál od pobřeží. Obyvatelé jsou velice tiší a plaší, tedy dokud se neopijí. Byli jsme svědky místní veselice, kdy tito nenápadní lidé po požití několika piv, tedy velice hnusného patoku bez pěny, padali na silnici, starší dámy doslova před našima očima balily naše mladé chlapy a při pokusu o zpěv vydávali divné zvuky podobné ptákům.
loď na moři
Místo je opravdu nádherné. Vysoké skály porostlé fialově kvetoucími vřesy, barevné domečky, všude čisto. Opravdu vřele doporučuji. Pláž téměř liduprázdná.
S tím alkoholem ti také není tak zlé. V supermarketu byl výběr plechovek poměrně široký a ceny únosné. Je však velice důležité se předem informovat, kde se levné řetězce nacházejí. Těch levných není mnoho, a vzdálenost mezi těmi správnými prodejnami bývá i stovky kilometrů. To samé platí i o čerpacích stanicích. Také zvěsti o možnosti výhodného prodeje tvrdého alkoholu se nám nepotvrdily. Při několika pokusech na nás místní hleděli s opovržením, tak jsme si nakonec naši dobrou meruňkovici a slivovici vypili sami. A byli jsme rádi, že nám zůstala.
Co je však nesmírně důležité, je dodržování rychlosti. Pokuty jsou velice převelice vysoké. Na celkové zpomalení jsme si však rychle zvykli. Řidiči jsou zde vrcholně ukáznění a jízda tu není neurotickou zátěží, ale požitkem.
Takže kam za sluníčkem, teplem, plážemi a kaktusy? Přece na sever!