Parazité moc rádi vyhledávají svého tzv. hostitele. Tím nejčastěji bývají lidé. Určitě každý z nás si už přivezl z letní dovolené v přírodě, návštěvy lesa a pikniku na louce klíště nebo nemohl celou noc spát, protože mu kolem uší v jednou kuse bzučel ten neúnavný, krvežíznivý komár.

parazit

Tihle parazité, které můžeme vidět, se nazývají ektoparazité, jako například komáři či pijavice, ale menší pozornost již věnujeme těm parazitům, kteří žijí přímo uvnitř buněk a v tkáních – ty se nazývají endoparazité a jsou to například toxoplasma či tasemnice.

Proti parazitům se samozřejmě dá účinně bojovat, nejčastěji návštěvou lékaře, nicméně, úplně se jich vyvarovat také není možné. Existují totiž již o mnoho déle než samotné lidstvo. Vědci zjistili, že např. blechy trápily již dinosaury nebo i ptakoještěry. Tyhle blechy dorůstaly délky až 2,3 cm! Ve srovnání s dnešními blechami můžeme být rádi, že kolem nás hopsají jen takové nepatrné, okem skoro neviditelné tečky.

škůdce

Nejlépe se klasickým parazitům vyvarujete odpuzujícími krémy či repelenty k tomu určenými, když ani tohle nepomůže a parazité se drží „zuby, nehty“, je třeba návštěva doktora. V dnešní době již není jejich léčba nic složitého, doktor sám určí, jestli Vám pomůže mast či nějaké prášky.

Každopádně parazité nenapadají jen lidi, častým nepříjemným problémem také bývají i pro květiny. Nejrozšířenějším rostlinným parazitem jsou houby, bakterie nebo i viry. Na rostliny stačí použít speciální postřiky a tím se parazitům plně vyvarovat.

klíště

Ale jak bojovat s parazity, kteří napadají také naše nejen čtyřnohé miláčky? Ti jsou samozřejmě nejohroženějším druhem, protože sami se repelentem nenastříkají, a navíc jsou většinou stále venku, ve vysoké trávě, kde se to nebezpečnými parazity jen hemží.