Pokud si objednáváte například zboží z Číny, může se stát, že nějaký podezřelý balíček s vaším zbožím skončí na celnici. Měli byste ale zachovat paniku a zbytečně neplašit. Nic není totiž tak zlé, jak se na první pohled zdá. V našem dnešním článku jsme se rozhodli vás připravit na situace, které mohou nastat, pokud si objednáváte zboží, které je dražší než 22€, což je například takový mobilní telefon, navigace a další elektronika.
tlačítko koupit.jpg
Je dáno, že u zboží, které je do 22€ se neplatí clo ani DPH. Každý balíček je navíc opravdu důkladně zkontrolován a to přes samotný rentgen. Pokud je po srovnání cen balíček celníky uznán do 22€, balíček k vám bude v pořádku doručen.
Co se týká zásilky, která je od 22€ do 150€, vztahuje se na ni DPH, ale ne clo. Takové zboží se považuje za zboží nepatrné hodnoty, takže se nemusíte bát cla. Většinou platí DPH 21% z ceny zboží + pošta (z Číny je to ale většinou zdarma pokud nevyberete jinak).
Pokud je zboží cenově nad 150€, pak podléhá clu i DPH.
Celní správa má dokonce k této problematice placení cla a DPH obsáhlý dokument, ve kterém můžeme najít mnoho užitečných věcí. Například se zde dozvíte, že u mobilních telefonů se bet ohledu na hodnotu clo neplatí.
Pokud se vám stane, že budete muset pro váš balíček zajet vy osobně na celnici, určitě nezoufejte. Není to tak zlé, jak se zdá. Pouze časově náročné.
žena před monitorem.jpg
Vaše první cesta bude na přepážku. Tam počkáte, až si celník opíše potřebné údaje a zeptá se vás, co se v balíčku nachází. Může vás dokonce požádat i o kopii objednávky s uvedením celkové ceny a to včetně poštovného, následně vystaví účet za DPH a pošle vás k pokladně.
Na pokladně předložíte papír, který jste před malým okamžikem dostali a zaplatíte v hotovosti (kartou nelze). Dostanete doklad o zaplacení a vrátíte se opět na přepážku. Na přepážce vám celník vrátí zpátky složku, kterou budete potřebovat. Úplně se vším se vrátíte na přepážku, kde je výdej zásilek, a tam s vámi provedou administrativu. Ještě navíc tam zaplatíte 99,- za souhrnnou deklaraci. Teď už vás konečně pošlou k výdejnímu pultu, kde si konečně vyzvednete váš balíček.
Má to určitě své výhody, ale i nevýhody, takže je na každém z nás, jak se k tomu postavíme.