Slinivka je umístěna v dutině břišní a její funkce produkuje enzymy, které napomáhají trávení a také se výrazně podílí na metabolizmu cukrů a případná porucha vede až k cukrovce.
Zánět slinivky břišní může být akutní, chronický nebo recidivující, tedy navracející se.

slinivka břišní


Akutní pankreatitida vzniká působením infekcí, ucpáním vývodů, ischemií, poraněním či toxickými vlivy jako je alkohol. Nejčastěji postihuje muže ve věku 30 až 50 let, ale čím dál tím více postihuje i mladší ročníky a ženy.
Základem vzniku zánětu je předčasná aktivace trávicí šťávy, která pak otráví vlastní tkáň slinivky a tím dochází k poškození. K tomu vede nadměrný příjem tučného jídla, koncentrovaného alkoholu, poškození orgánu při poranění například úder tupým předmětem do břicha, onemocnění žlučových cest atd.

Taky je významným faktorem tohoto onemocnění dědičnost a mnohdy díky genům končí onemocnění zhoubným nádorem slinivky.
A jak se dá identifikovat akutní zánět slinivky?
· prudké bolesti v nadbřišku
· bolesti v levém podžebří
· také bolesti v celém břiše vystřelující do zad, levé lopatky atd.
· zvracení
· škytání a nevolnost
· zástava plynů a stolice
· schvácenost
· horečka
· dezorientace
· poruchy chování


V těžkých případech může onemocnění způsobit až smrt a proto je při prvních příznacích důležité okamžitě vyhledat pomoc lékaře a hospitalizaci.

Jak se léčí?
U akutní formy zánětu je důležitá rychlost, takže neodkládat návštěvu lékaře. Lékaři nejdřív utlumí průvodní znaky jako například případný šok a následně začíná léčba konzervativním způsobem, tedy podáním léků, které tlumí nejen bolest, ale také samotnou činnost slinivky. Dále pomocí kapaček doplní tekutiny a ionty a nasazují také výživu, které se podává nitrožilně.
Pokud po 5 až 7 dnech nepřichází zlepšení, bývá dalším řešením operativní zákrok, při kterém se odstraní poškozena část slinivky nebo zprůchodní vývody.

injekce

Jak se této nemoci vyhnout?
Nejlepším způsobem je úprava stravovacích návyků, tedy omezení tučného jídla a omezení pití alkoholu.