Jak je to s proteiny u hubnutí?

Pravda je taková, že při hubnutí jsou proteiny vašimi nejlepšími kamarády. Což ovšem neznamená, že byste měli svoji stravu založit pouze na bílkovinách a ostatní makroživiny z ní vyloučit. Naše tělo potřebuje i sacharidy a tuky pro jeho správné fungování. Navíc, pokud chcete zhubnout či prostě jíst zdravě, mělo by to být pro vás dlouhodobě udržitelné. A dovedete si představit, že byste do konce života jedli jen a pouze proteiny?

Oběd

To totiž není ani možné. Téměř každá potravina v sobě skrývá i určité množství sacharidů i tuků. Rozdíl je většinou v poměrech, v kterých se v potravině nachází.

Proč jsou ale proteiny při hubnutí tak důležité? Ze všech makroživin mají největší sytící efekt. Při hubnutí obvykle omezíte množství jídla, které přijímáte. Pokud ke každému jídlu přidáte bílkoviny, je pravděpodobné, že vás zasytí na delší dobu a nebudete mít za hodinu hlad na další jídlo. Vysoký příjem bílkovin je taky prevencí proti přejídání a nečekaným chutím na sladká a tučná jídla.

Proteiny čerpejte vždy z kvalitních zdrojů. Za kvalitní zdroje můžeme považovat maso, vejce, vysokoprocentní šunky, bílý jogurt, tvaroh, kefír či luštěniny. Pokud máte problém do sebe dostat dostatečné množství bílkovin, doporučuji pokusit se je doplnit kvalitním proteinovým nápojem. Jedná se většinou o sypké směsi obsahující vysoké dávky proteinu z různých zdrojů. Bývají k dostání v nejrůznějších příchutí, takže záleží na vašich chuťových preferencích. Při vysokoproteinové dietě se může jednat o vítanou svačinku či způsob na zahnání chutí na sladké.

Vejce

A kolik byste tedy měli sníst bílkovin za den? Názory odborníků jsou různé, ale obecně se udává, že byste měli sníst 0,8 gramů bílkovin na 1 kg své váhy. S výpočtem vám pomůžou nejrůznější aplikace na internetu, do kterých zapíšete svou denní stravu a dozvíte se, kolik jste za den snědli bílkovin, ale i ostatních makroživin.