Nejzákladnější rozdělení se ani úvěru samotného netýká. Jde spíš o to, kdo ho poskytuje. Vybírat si totiž můžete bankovní i nebankovní společnosti. Každá z těchto institucí má svá pro i proti. Pokud potřebujete jednodušší podmínky pro sjednání, zvolte nebankovní. Pokud vám ale jde především o zkušenosti, férové jednání a spolehlivost, tak klasická společnost je nejlepší možností.

 master karta a visa karta


Nejčastější varianty


Mezi nejposkytovanější formy patří tzv. peněžní půjčky, a to zpravidla v bezhotovostní podobě. Patří mezi ně úvěr kontokorentní, provozní, investiční, eskontní, hypoteční a spotřebitelský. Nejčastěji si klienti volí variantu spotřebitelskou, u které nemusíte dokládat účel půjčky. Tomu se říká bezúčelová půjčka.

 

Od účelové se liší samozřejmě tím, že u druhé možnosti musíte doložit, proč finance chcete. Takovou je například hypotéka. Ale i v této oblasti existují výjimky. Americká hypotéka není tak striktní. Je sice na bydlení, ale můžete si sami určit, zda to bude na rekonstrukci, vybavení bydlení nebo samotnou koupi bytu, domu nebo pozemku.

 


Netradiční přístup


Závazkové úvěry a závazky jsou poněkud jiná, protože firma netradičně ručí za svého klienta. V případě neplacení navíc za něj závazek uhradí. Mezi tyto varianty patří půjčka akceptační, avalová a bankovní záruka. Akceptační je spojen se směnkou. Avalový je ručitelský a banka od klienta vyžaduje tzv. avalovou provizi. Záruka společnosti je písemným prohlášením firmy o uspokojení pohledávek věřitele do určené výše.

 stoh desetikorun


Alternativy


Získat peníze můžete na spoustu věcí a u některých, specifických situací můžete získat také specifické úvěry. Jedná se zde o faktoring, forfaiting a leasing. Nejčastější je samozřejmě leasing na auto či motocykl. Ten má v dnešní době každý druhý a jde o skvělou příležitost, jak si pořídit auto svých snů ihned, bez zbytečného odkladu a spoření.
master karta a visa karta

 
Faktoring je výhodný především pro podnikatele. Jde totiž o krátkodobou možnost, která se poskytuje při příležitosti dodávky zboží a služeb. Forfaiting je naopak odkup zajištěných exportních pohledávek. Ty budou v budoucnosti splatné specializovanou finanční institucí (tzv. forfaiterem) bez negativního postihu na věřitele, který měl pohledávku původně.