Bezinky se proslavily jako velmi houževnatá dřevina a děti na vesnicích, ještě v dobách, kdy si hrály více venku a neznaly mobilní telefony, si ve strmých úvozech a pod střechou olistěných větví budovaly úkryty a bunkry. Vůně kvetoucích keřů nepochybně patřila k dětským hrám a ke konci prázdnin, kdy se květy měnily na dozrávající plody, jim barevné kuličky mohly posloužit jako originální barvivo pro masky indiánských válečníků.

kvetoucí bezinky

Pohádkovou atmosféru dětských her pomáhaly dotvářet i babičky a maminky, když z natrhaných květů vařily čajový odvar, a poskytovaly svým ratolestem prospěšnější výživu, než jaká byla přístupná v lékárnách a běžných obchodech. Bezinkový čaj je voňavý, chutný, a to jak oslazený kvalitním hnědým třtinovým cukrem, tak i zcela bez cukru. Připomíná nejkrásnější roční období, kdy končí školní rok, a před námi jsou vytoužené dva měsíce bezstarostného volna.

květ černého bezu

Bezový čaj nebo sirup

Bezinkový květ se ovšem dá využít i jinak, maceruje se v pramenité vodě tak dlouho, dokud se nevyluhuje většina cenných složek, přidá se k tomu citronová šťáva, která stabilizuje roztok jako antioxidant, a vzniklý sirup se dosladí kvalitním hnědým třtinovým cukrem, čímž se zároveň zakonzervuje proti bakteriálnímu rozkladu. A máme tu obdobu čaje, ovšem s tím rozdílem, že sirup lze mít v chladničce několik týdnů, a lze jej využít mnoha způsoby – na limonádu, do zmrzliny, na sladký dezert, do palačinek a k lívancům.

Bezinková šťáva i čajový odvar z květů můžete doma nasadit každému jako preventivní prostředek proti virovým onemocněním na posílení imunity a samozřejmě jím lze podpořit i samotný ozdravný proces, pokud už nachlazení jste, nebo vás už nějaká viróza zasáhla. Sirup se doma hodí i pro uvolnění svalových kontrakcí po namáhavé práci a může pomáhat i při křečích hladkého svalstva trávicích orgánů nebo pro zmírnění bolestí hlavy, krční a bederní páteře.